Devir Bulut Devri!

Merhaba herkese,

Bugün sizlere bulut sunucu dünyasından ve alternatiflerden biraz bahsetmek istiyorum. Digitalocean gibi uzun zamandır kullandığım ve memnun olduğum bir cloud server sağlayıcısına ilaveten, AWS (Amazon) , Linode gibi alternatiflerden de bahsedeceğim. Siz seçiminizi yaparken, önce ihtiyaçlarınıza karar vermelisiniz.

Temel farklarına gelecek olursak,

AWS:

Amazon, bugün bulut sunucu dediğimiz sunucu mimarinisi, daha adı bulut sunucu değilken kurgulayan, aslında bir nevi bulut sunucu denilen yapıyı icat eden firma. Sektörün bildiğim ilk, dolayısıyla en tecrübeli oyuncusu. Hal böyle olunca farklı ihtiyaçlar için birbirinden farklı servisleri mevcut. Amazon Web Services ismi şimdi daha anlamlı geliyordur diye düşünüyorum. EC2 (cloud server) , S3 (Simple Storage Service) , RDS (Relational Database Service) gibi gibi bir çok servisi mevcut. Bence en büyük artısı  Elastic Load Balancing iken en büyük eksisi fiyatı!

Linode:

10$’dan başlayan fiyatlarla sanal sunucu (Amazon’daki EC2) oluşturmanızı sağlıyor. Ek olarak NodeBalancers adını verdikleri, sunucuya binen yükü otomatik dağıtmayı sağlayan bir servisleride mevcut. Ancak tabiki Amazon seviyesinde değil.

DigitalOcean:

Amazon’dan çok Linode’a rakip diyebileceğimiz DigitalOcean 5$’dan başlayan fiyatlarla Sanal Sunucu veriyor. Bugün Türkiye dahil dünyada çılgın gibi büyüyen bir firma. Bunun arkasında 5$ etiketinin etkisi olsada, bence en büyük avantajı Community! Github’da arattığınızda DigitalOcean serverları için yazılmış 600 küsür Repo görebilirsiniz. Bu rakam Linode’da 300’lerde iken AWS tabiki 1000 civarı. Uygulamada, örneğin DigitalOcean’da olmayan bir özellik olan LoadBalancer’ı github’daki bir repo sayesinde 5$’a ikinci bir makine açıp kullanabilirsiniz.

Tüm bunlara alternatif olarak Türkiye’den birkaç firma yazabilmeyi çok isterdim ancak maalesef, en iyi dediğimiz Türk firmaları bile bu işi henüz örnek verdiğim sitelerdeki standartların çok altında yapıyor. Bırakın load balance’ı Türkiye’de hiçbir firma siz ticket açıp istemeden (bulut!) sunucunuzun ram veya cpu’sunu arttırıp azaltabilmenize imkan vermiyor.

Favorim olan DigitalOcean için temel sunucu ve panel kurulumunu anlatan bir link paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum.

http://www.hakanyazici.com.tr/blog/digital-oceanda-vesta-cp-kurulumu/

Buluta geçmeniz dileğiyle,

 

Bir Cevap Yazın