Google DevFest ’13

Dün bir arkadaşımla beraber GDG İstanbul’un GDG Eskişehir ve GDG Ankara ile birlikte düzenlediği, şimdiye kadar Türkiye’de ilk kez düzenlenen DevFest‘teydik. Genel olarak olumlu bulduğum konferansta eksikliklerde yok değildi.

Öncelikle iyi yanlarından biraz bahsetmek istiyorum. Türkiye’de bu boyutta konferans düzenlendi mi bilmiyorum, ancak bildiğim şu ki katıldığım en geniş kapsamlı konferanstı. Sabah 10:30’dan akşam 18:30 civarına kadar 4 salonda sürekli oturum vardı. Bu şekilde paralel oturum olması bazen hangisine gireceğime karar verememe yol açsa da (birazdan bahsedeceğim olumsuzluklar bunu kolaylaştırdı gerçi) bu genel olarak iyi bir şey.  Neyse gelelim içeriğe. Genellikle mobil teknolojiler üzerineydi oturumlar. Özellikle Android. Bir Google etkinliğinde IOS’a yer verilmesi de ilginç geldi bana açıkcası. Ama karşılaştırabilme ve öğrenme özgürlüğü açısından bunu olumlu buluyorum.

Olumsuz yanlarına gelince bence en büyük sorun A salonu dışındaki salonların küçüklüğüydü. Heleki C ve D deki hiçbir etkinliğe katılamadım. Erkenden gitmek, öbür oturum bitmeden çıkmak gerekiyordu öylede yapmak istemedim açıkcası. Daha büyük salonları olan bir mekan tercih edilebilirdi. Duyduğum kadarıyla herkes bu durumdan şikayetçiydi.

Benim katıldığım oturumlardan ekstra bilgi verirdim normalde ama not tutma şansım olmadı bu sefer. Hatta tutsaydım da içerikten dolayı çok yazacak bir şey olmazdı zaten. Tek diyeceğim Geleceği Yazanlar diye Turkcell’in el ayak verdiği bir platform kurulmuş. Mobil yazılım konusunda türkçe kaynak oluşturma gayretindeler. Girip faydalanabilirsiniz. Neyse son mesajım etkinliğin düzenlenmesine katkıda bulunanlara olacak. Teşekkürler hepinize. Her şeye rağmen güzel bir etkinlik oldu. Daha nicelerinde görüşmek üzere.