Elasticsearch’ü Servis Olarak Kullanmak

Eğer web siteniz veya mobil uygulamanızda bir arama fonksiyonu var, ve bu ürününüz için önemli bir noktada ise, bir search engine’e ihtiyacınız var demektir. Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli alternatifler var. Solr ve Elasticsearch’ü açık kaynak olarak indirip, kendi sunucunuz üzerine kurabileceğiniz gibi, Elasticsearch’ü servis olarak veren yerler’de mevcut. Algolia ise sadece servis olarak kullanabileceğiniz bir başka alternatif.

Benim derlediğim, Elasticsearch’ü (yeni ismi ile Elastic) servis olarak (Elasticsearch as a Service) kullanabileceğiniz yerler aşağıdaki gibi:

  • Elastic.co: Elasticsearch’ün kendisi direk servis olarak da hizmet sunmakta
  • Compose.io: Elasticsearch hizmeti bulunmakta.
  • AWS Elasticsearch Service: Amazon’un sunduğu Elasticsearch hizmeti.
  • Qbox.io: Sadece Elasticsearch hizmeti veriyor.
  • Searchly: Sadece Elasticsearch hizmeti veriyor.
  • Bonsai.io: Bir başka Elasticsearch hizmeti alternatifi.

Elasticsearch ile ilk tanıştığımda bunlardan bir çoğu yoktu. Ancak şuan alternatiflerin çok olmasını olumlu görüyorum tabiki. Daha önce Compose.io ve AWS hizmetini kullandım. Size önerim ise kesinlikle AWS. Öncelikle ihtiyacınızı belirleyip, daha sonra hepsi için pricing bölümüne girip karşılaştırma yapabilirsiniz. İhtiyacınızı belirlerken Storage (bu ihtiyacı datanızın boyutuna göre belirleyin) ve Ram (bu ihtiyacı Data’nıza ne kadar istekte bulunacağınıza göre belirleyin) miktarına bakın. Servis olarak almadan önce, kendi sunucunuz üzerinde kullandıysanız zaten neye ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Eğer bu şekilde kullanmadıysanız herhangi bir servis üzerinden deneyerek ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz.

Compose.io Deneyimi

Index’letmek istediğiniz datanın kaplayacağı alana göre (storage) fiyat belirleyen Compose, küçük miktardaki datalar için oldukça uygun fiyatlara bu hizmeti veriyor. Ancak maalesef bu küçük paketlerde pek stabil olduğu söylenemez. Data miktarı büyük olduğunda ise zaten fiyat uygun olmuyor 🙂 Dolayısıyla Compose deneyimi sonrası yeni arayışlara girmemiz gerekti. Sonrasında sunucu tarafında kullandığımız Amazon’un ElasticSearch servisi olduğunu gördük ve denedik.

AWS Elasticsearch Service Deneyimi

AWS’nin Elasticsearch servisinde direk bir fiyatlandırma yok. Bunun yerine bu servis için EC2 ve storage kullanıyorsunuz ve bunları ücretlendiriyor. Yani 5-6 GB üzerinde bir storage’a ihtiyacınız var ise AWS sizin için daha uygun oluyor. Fiyatlandırma tarafında ise yapacağınız istek sayısına bağlı olarak (çünkü EC2 sunucularının kapasitesini ona göre belirlemeniz gerekiyor) eğer çok yoğun kullanılan bir servis değil ise oldukça uygun’a geliyor. Stabilite tarafı ise gene ihtiyacınız ve ihtiyacınıza uygun sunucu seçimi yapmış olmanızla alakalı. Biz şuan gayet memnunuz.

Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Ek olarak sorularınız olur ise lütfen sormaktan çekinmeyin. Diğer AWS servisleri ile ilgili bir yazı’da sonraki yazılarımızın konusu olsun 🙂