En şık yemek tarifi sitesi: Yemekliz!

Herkese merhabalar,

Gene her zaman ki gibi uzun bir aradan sonra yazıyorum. Bir arkadaşımın okul projesi olarak başlayan yemek tarifleri sitesini geliştirerek aktif hale getirdim. Bunu da buradan paylaşayım dedim 🙂

Yemekliz henüz yeni olduğu için çok fazla tarif yok ( hoş bu blogu takip eden kitle ne kadar ilgilenir bilmem ama, herkes yemek yiyor neticede öyle değil mi 🙂 ). Ama zamanla eklenecek, merak etmeyin. Bot ile çeşitli sitelerden çekmek yerine özgün tarifler koymayı amaçladığım için yavaş olabilir bu işlem.

Sitenin özelliklerine gelince, işte o kısımda fark yaratmaya çalıştım :). Öncelikle site diyet yapanlar için ideal. Çünkü her yemeğin kalorisi’de sitede yer alıyor. Hemde başka sitede bulamayacağınız gerçeklikte ( Burada tahmini kalori değerleriyle, yemeğin gerçek kalorisiymiş gibi bilgi verenlere taş atıyorum 🙂 ). Ek olarak elinizdeki malzemelere göre, veyahut örneğin canınız etli yemek çekiyorsa, bu soruna çözüm getiren bir öneri motoru da sitede mevcut. Bu özelliği geliştirip daha ön plana çıkarmayı planlıyorum ilerleyen zamanda, ancak şimdilik anlattığım gibi. Bunlar dışında klasik tarif sitelerinin biraz daha şık olanı diyebiliriz. Yani öyle olmasını amaçladım ama ne kadar oldu bilinmez.

İşin teknik kısımlarına gelecek olursak, Yemekliz’in arayüzünü tasarlarken genel olarak Semantic-ui ile çalıştım. Ancak grid sistemi için daha çok hoşuma giden 978 Grid System‘i kullandım. Daha sonra işler karışmasın diye şimdiden responsive hale getirdim (mobil veya tabletlerde test edip sonuç bildirirseniz sevinirim hatta 🙂 ). Arkaplanda ise düz PHP kullandım. Şu sıralar Laravel öğrenmeyi düşünüyorum, öğrenir öğrenmezde siteyi Laravel framework’ü ile tekrar kodlayacağım (bu biraz zaman alabilir).

Siteyle ilgili planlı geliştirmelere gelecek olursak, aklımda üyelik sistemi var. Tarifler üzerine bir sosyal ağa doğru evirmeyi planlıyorum kısmetse. Tabi bundan da önce, tarifler hakkında görüş bildirme / yorum yapma bölümü var ki, onu biran önce halletmeliyim. Yukarıda üstünü çizdiğim özellikte altyapı olarak hazır, ancak arayüz çalışmasını bitirmediğim için şuan yok (bir kaç güne onuda halledip bu sefer bu kısmın üstünü çizeceğim 🙂 ). Bunlar dışında aklınıza gelen, önerdiğiniz bir fikir, özellik vs var ise belirtirseniz mutlu olurum.

Sitenin işinize yaraması, ve leziz yemekler yapmanız dileğiyle.