Oy ve Ötesi

Selamlar öncelikle,

Size bugün sivil toplum örgütü gibi bir şey olan, ve amacı oylara sahip çıkmak olan “Oy ve Ötesi” oluşumundan bahsetmek istiyorum.

Aylar önce bir web sitesinde haberini görmemle başladı her şey. O gün kayıt oldum. Sürekli mailleri kontrol ettim ve alabildiğim kadar sorumluluk almaya çalıştım. Sonuçta bana düşen bir okulda sorumlu olmak oldu. Sorumluluklarım neler, Oy ve Ötesi ne yapar bunlardan biraz bahsetmek gerek tabi.

Nedir bu Oy ve Ötesi?

İstanbul’da her sandığa (toplam 33.000 adet) bir gönüllü bulmak hedefiyle yola çıkan Oy ve Ötesi’nde temel amaç şeffaf, güvenilir sandık sonuçları elde etmek. Bunun için, gerek sandıkta hile yapılmasını engellemek, gerek sonuçlarda manipülasyon yapılmasını engellemek olsun her türlü düzenbazlığı engellemeyi görev edinmiş bir topluluk. Bunu yapmak içinde tahmin edersiniz ki, bu tür ayak oyunlarının farkına varabilecek ve engelleyebilecek bilince sahip müşahitler olması gerekiyor. İşte tam bu noktada Oy ve Ötesi siteye çeşitli eğitimler yüklüyor, hatta bazen konferans şeklinde eğitimler düzenliyor. Sırf bunun için bile katılmak, gönüllü olmak gerektiğini düşünüyorum. Bilinçlenmek, farkında olmak için.

Başka ne işe yarayacak?
Oy ve Ötesi’nin herhangi bir siyasi parti ile ilişkisi yok. Olmamalı da zaten. Partiler üstü bir platform olmanın güzelliği ise, platformun açıklayacağı seçim sonuçları en tarafsız, en güvenilir sonuçlar olacak. Çünkü bilgiler 33.000 gönüllü, hiçbir maddi gelir beklemeyen sandık görevlisi tarafından sağlanıyor.  Ve  bu sayede seçimlere, dolayısıyla demokrasiye olan güveninde artması bu oluşumun katkılarından biri.

İşte özetle böyle bir şey Oy ve Ötesi. Sizi de gönüllü olmaya davet ediyor, demokrasi için sandığımıza sahip çıkalım diyorum! 30 Mart yerel seçimlerinde güvenilir sonuçlar çıkması dileğiyle.

Not: Acele edin, 23 Mart Gönüllü olmak için Son gün!