Yatırımcılar girişimcilerde neye bakar?

Evet bu konuda yazacağımı daha önceki “Etohum yaz kampı eğitim günü” yazımda söylemiştim. Etohum yaz kampının son konuğu ( bizim için eğitmen 🙂 ) Yüksel Dibekoğlu idi. Aldığım notları elimden geldiği kadar paylaşacağım. İlk olarak, yukarıda gözüken resim ile başladı sunumuna Yüksel Dibekoğlu (“Show me the money”). Aslında bunu yaparak işin ana mantığını söylemiş oldu. Netice itibariyle yatırımcının da amacı para kazanmak. Kimse iyilik olsun diye vermiyor milyon dolarlara varan paralarını. Genel olarak yatırımcıların girişimcilerde hangi özellikleri aradıklarını bize liste halinde verdi. Bende size bu listeyi, listedeki maddelere kattığı yorumlar ile birlikte aktatırıyorum:

Tutku (Girişimi hakkında tutkulu olmalı girişimciler. İyi maaşlı işini bunun için bırakabilmeli.)

Deneyim (Öğrenciler deneyimim yok diyor ama öğrenci kulüpleri bile birer deneyim alanı.)

Bilgi (Proje hakkında bilgili olmalı. Sorular soruları cevaplayabilmeli.)

Yetkinlik (Yetenekli olma)

Liderlik (İkna edici, peşinden sürükleyici)

Adanmışlık (Kendini girişime verme)

Vizyon (Ufkun ötesini görebilmeli.)

Gerçekçilik (Öngörüde bulunan, hayallerle kendini kandırmayan.)

Dinleme Becerisi (Tavsiyeleri dinlemeli, dikkate almalı!)

Dürüstlük (Bunun en önemli maddelerden olduğunu ve kimsenin kendisine yalan söyleyen biriyle iş yapmak istemeyeceğini söyledi.)

Daha sonra sunumlar konusuna geldi. Ve sunumlarda aksiliklere hazırlıklı olmak gerektiğini belirtti. İnternet olmayabileceğini düşünerek B planımızın da olmasının yararımıza olacağını söyledi (bazen sunumlarda internet kullanmak istiyormuş bazı girişimciler, ve şansa o an internette sorun olabiliyormuş 🙂 ) Kendilerine sunuma gelen girişimcilerden neler beklediklerini de liste halinde verdi. Ve ben size yine yorumlarıyla birlikte aktarıyorum:

Elevator pitch (2 cümlelik, projenizi anlatan bir özet)

Genel özet (1,2 slaytlık)

Slaytta az yazı, Ağızda çok laf (Girişimcisinin slayttan anlatmaktan çok kendisinin etkin olmasını beklediklerini söyledi.)

Ekip (Resimli 🙂 )

Pazar (Pazarın büyük olmasını beklediklerini, ve miktar olarakta bunu belirtmemiz gerektiğini söyledi.)

Ürün (Çalışan bir demo, ya da çalışmasa bile nasıl gözükeceğine dair bir grafik tasarım)

İş modeli (1 temel, 2 yan para kazanma yolu olmasını önerdi.)

Rekabet (Rakipleri saymamızı söyledi.)

Pazara giriş engelleri (Yüksek engeli sevdiklerini söyledi 🙂 )

Pazarlama planı (Müşteriye nasıl, ne maliyetle ulaşacağımızı anlatmamız gerektiğini ve bunu 100 lira gibi küçük bir miktar ile kendimizin test edebileceğini not düştü.)

Finansal projeksiyon (12 ay, aylık projeksiyon. Ne kadar, nereye harcanacak)

Yatırım miktarı (“ne istiyorsun?”, “ne için istiyorsun?” gibi sorulara cevap vermemiz gerektiğini söyledi.)

Değerleme (Şirketimize kaç para değer biçiyorsak bunu açıkça söylememiz gerektiğini söyledi.)

Bu şekilde toplamda 15-20 sayfalık bir slaytın yeterli olduğunu söyledi. Ama bu kadar bilgiyi, o kadar slayta nasıl sığdırabileceğimizi anlatmadı 🙂 Bu yüzden bu bilgiyi bende sizlerle paylaşamıyorum.

Projeyi beğenirse, yatırım yapmasa da, girişimcileri diğer yatırımcı çevresine yönlendirdiğini (referans olduğunu) anlattı. “Yatırımcılar, yatırım yaparken bazen çoğunluk hisse istiyor. Buda girişimcinin heyecanını kırıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklinde bir soru üzerine şirkete ilk başta azınlık hissedar olarak girmeyi tercih ettiklerini söyledi. Ancak bu durum daha sonra şirketin büyümesiyle, yeni yatırımlarla değişebilirmiş. Fakat dikkat edilmesi gereken girişimcinin elinde kalan hissenin değeri. Kendilerine başvuran girişimcilerin, projelerinin yaklaşık $500k ile $10M arasında bir değerde olmasını beklediklerini söylemekte fayda var. Küçük projeler ile boşuna iş çıkarmayın sizde başınıza 🙂 . En son olarakta ekibin önemli olduğunu, ama girişimcilerin tek başına başvurmalarında da bir engel olmadığını belirtti.

Ve böylece Etohum yaz kampı ilk eğitim günü bitmiş oldu. Devamı gelecek mi göreceğiz ama gelirse haberiniz olur merak etmeyin :). Bir de benim eklemek istediğim bir şey var ki o da, Etohum aracılığı ile büyük internet şirketlerinden birinde staj yapma şansım var. Bu konuda başvurularımı yaptım. Bana şans dileyin 🙂

 

Bir Cevap Yazın